search

Uslugi notariusza poza kancelaria

line Uslugi notariusza poza kancelaria

Czy możemy skorzystać z usług notariusza poza kancelarią? Czy istnieją szczególne okoliczności w których czynności notarialne zostaną wykonane w dogodnym dla nas miejscu? Na ile nasza wygoda ma wpływ na decyzje notariusza? Czy prawo reguluje szczególne okoliczności w których to notariusz pofatyguje się do nas?

Prawo przewiduje możliwość, w której to notariusz odwiedzi interesanta, liczmy się jednak z tym, że to sytuacja nadzwyczajna. Istnieją dwie możliwości w których role się odwrócą, w przypadku, gdy osoba chcąca sporządzić akt notarialny, na przykład testament, nie jest w stanie udać się do kancelarii (choroba). Druga możliwość to walne zebrania wspólnot, na przykład mieszkaniowej. Każdy protokół z walnego zebrania musi zostać zatwierdzony przez notariusza.

Jedno jest pewne – nie możemy bez powodu zażyczyć sobie, aby to notariusz odwiedził nas. Ustawodawca bardzo jasno definiuje sytuacje w których czynności notarialne mogą zostać wykonane poza kancelarią.

Za utrzymaniem takiego rozwiązania opowiadają się samorządy notarialne, twierdząc, że kancelarie daja o wiele większe bezpieczeństwo tranzakcji.

Coraz częściej spotykamy się z kancelariami notarialnymi, które proponują świadczenie usług poza kancelarią. Warto pamiętać, że w przypadkach, które niekwalifikują się do tego wg przepisów notariusz naraża się na karę grzywny, ponieważ łamie kodeks zawodowy.

Adwokat – ekspert od prawa rodzinnego. Skorzystaj z e-porady na www.bedelek.pl>>


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>